KOÇ: “Dürtüsel âşık”

 

Aşk hayatında bağımsız hareket etme ve otonomi ihtiyaçları ön plandadır. Bundan dolayı karşı tarafın onları mümkün olduğunca özgür bırakması ve sıkboğaz etmemesi gerekmektedir. Koç kişisi başlangıçlar bağlamında çok yetenekli ve arzulu olmakla birlikte, ilişkinin devamını sağlama konusunda çok istekli olmayabilir. Uç noktada “maymun iştahlı” olabilir.

 

Aşk hayatında adeta “ben buradayım” demek ve sürekli kendini ortaya koymak isteyecektir. Baskın olmadığı bir ilişkinin içinde huzursuz hissedecektir. Ancak ilişkilerinde arzu edilen istikrarı elde edebilmesi için, hep “ben” demek yerine “biz” demeyi öğrenmesi gereklidir. Bundan dolayı, bazen ilişkilerinde empati sorunları devreye girse bile, karşıt burcu olan Terazi burcundaki kişiler ile kendini tamamlanmış hissedebilir. Terazi kişisinin uzlaşmacı, uyumlu ve dengeli yapısı Koç enerjisine karşı adeta bir panzehir işlevi gösterecektir.

 

Hava grubundan olan İkizler ve Kova kişileri ile de kalıcı bir birliktelik yürütmesi mümkündür, çünkü bu kişilerde arzu ettiği heyecanı ve özgürlüğü bulacaktır. Dinamik, eğlenceli ve coşkulu olan Yay ve Aslan kişileri ile ilişkileri de uyumlu ve istikrarlı olacaktır.

 

Ancak Boğa, Başak, Balık ve Akrep burcu mensupları ile ilişkisini sürdürmesi oldukça zordur. Boğa ve Başak kişilerini fazla sahiplenici ve soğuk, Balık ve Akrep kişilerini ise fazla duygusal ve tutkulu bulacaktır. Dolayısıyla kısa sürede ilişkiden sıkılacaktır. Yengeç ve Oğlak kişileri ile ilişkilerinde ise, çatışmalar ve stres devrede olacaktır. Yengeç kişisinin ait olma ihtiyacı, Koç kişisinin otonomi ihtiyacı ile uyumsuzdur. Oğlak kişisinin sabrı ile Koç kişisinin çabuk sıkılma özelliliği arasında ise tezat vardır.

 

COPYRIGHT-2015-BARIŞ ÖZKIRIŞ- DESIGN BY SPIDER

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon